26 Nisan 2017 Çarşamba

BİLSEM (1.SINIF,2.SINIF VE 3.SINIF) GRUP TARAMA UYGULAMASI SONUÇLARI

TEKNOLOJİ VE TASARIM PROJELERİ YAPIM KUŞAĞI

YILI TEKNOLOJİ VE TASARIM PROJELERİ YAPIM KUŞAĞI

13 Nisan 2013 Cumartesi 23:15
TEKNOLOJİ VE TASARIM PROJELERİ YAPIM KUŞAĞI

PROJELER VE MUCİTLERİ

Aşağıdaki projeler diğer tabirle icatlar tamamen öğrencilerimizin sınıfta yaptıkları kendi hayal ürünleridir. Şimdi şöyle bir kaba hesap yapalım. Türkiyede her sınıfta ortalama 25 öğrenci var her okulun ortalama 10 şubesi olduğunu varsayarsak ve okullarımızdada tahmini 20bin kişi teknoloji ve tasarım öğretmenliği yapıyor olsa. Şimdi teknoloji ve tasarım dersinde her öğrenci en az 1 proje icat ettiğini düşünürsek.

İlginç hesap: öğrenci sayısı x şube sayısı x öğretmen sayısı  

Türkiyede 1 yılda üretilen proje sayısı= 25x10x20000=5000000

yani ülkemizde sadece teknoloji ve tasarım dersinde 5 milyon adet proje üretilmektedir. Her yıl 5 milyon öğrenciden 1 milyon kişi tenbel, hasta, yan yattı çamura battı bahanelerle proje yapmadığını varsayalım. Kaldı 4 milyon proje. Eeee bu projelerden 2 milyonuda baştan sağma yapılmış olsun. Kaldımı 2 milyon iş görür proje.

Değerli ziyaretçimiz, teknoloji ve tasarım dersinde her yıl öğrencilerimizin türkiyede en az işe yarar 2 milyon proje ürettikleri üzerinde duruyoruz. İnanıyorum ki bu 2 milyon projenin en azından yılda 100 bin tanesinin patenti alınmalıdır. Yoksa sivas kangalımızın, hereke halımızın veya gaziantep baklavamızı sahiplendikleri gibi bizim öğrencilerimizinde yaptıkları projeleri birileri sahiplenir. 

 


 

IŞIKLI KİTAP PROJESİ

Projenin Amacı: İnsanların karanlıkta kitap okumaları için tasarlanmıştır. Kitap okumak için açıldığında ışığı sensör sayesinde kendiliğinden yanmaktadır. Işıklı kitap projesinde özellile yatak odasında yatma vakti kitap okumak isteyenler için çok faydalı olacağı düşünülmektedir. Kitap içerisine kamufle edilmiş olan ışık sadece okunacak yeri aydınlatmakta böylece başkasına rahatsızlık vermemektedir.

 kitap icat, ilginç kitap, yapım kuşağı

ışıklı kitap icadı, yapım kuşağı, teknoloji tasarım yapım kuşağı

 Işıklı Kitap Projesini tasarlayan öğrencimiz.

Teknoloji Tasarım Yapım kuşağı 


 

 ELİNİZİ YAKMAYAN SOBA

Projenin Amacı: Özellikle küçük yaştaki çocukların sobadan ellerinin yanmasını önlemektir. Sobanın yaklaşık 3-4cm gerisine yerleştirilmiş ısıya dayanıklı ve ısılyı engellemeyeck şekilde tasarlanmış olan tel örgü hem sobanın veriminde kayıba neden olmuyor, hemde insanların direkt olarak sıcak soba yüzeyi ile temasını engellemiş oluyor. El yakmayan soba projesi her ne kadar sadece küçük çocukların elini yakmamaları için tasarlanmış olsada, sobaya yakın duran kişilerin kıyafetlerinide korumuş olarak başka bir soruna da çözüm getirmiştir.

  el yakmayan soba, ilginç icat, yapım kuşağı

el yakmayan soba, yapım kuşağı

el yakmayan soba, yapım kuşağı

El yakmayan sobayı icat eden öğrencimiz.

 yapım kuşağı teknoloji ve tasarım dersi


 

OTOMATİK ÇİÇEK SULAMA DEVRESİ

Projenin Amacı: Yazın tatile gidildiğinde veya belirli bir zaman diliminde evinizi bırakıp gitmek zorunda kalabiliyorsunuz. Bu durumda tatil dönüşü bir bakıyorsunuz evdeki  yıllardır emek verip baktığınız çiçeğiniz kurumuş. Bu durumun farkına varan öğrencimiz otomatik çiçek sulama devresi ile sorunu kökünden halletmiştir. Otomatik çiçek sulama projesi çiçeğinize ayarladığınız saat ve günde aralıklarla çiçeğe su vermektedir. Örneğin  18 saatte aralıklarla çiçeğinize 1 bardak su verecek.

Not: Projemiz her ne kadar otomatik çiçek sulama isminde olsada, ufak bir değişiklik ile otomatik balık yemleme projesine dönüştürülebilmektedir.

 çiçek sulama devresi icatı, yapım kuşağı

Otomatik çiçek sulama devresini icat eden mucit kızımız

Teknoloji tasarım yapım kuşağı


 

HER GELEN ZİLİ ÇALSIN

Proje Amacı: Özellikle evine hırsız giren ve evinizin kapısını dinlemek isteyen meraklı komşulara karşı önlem amacıyla tasarlanmıştır. Her gelen zili çalsın projesi kapımızın önüne herhangi bir kişi geldiğinde evimizin zilini otomatik olarak devreye sokmaktadır ve zil çalmaktadır. Projeyi istediğimiz zaman kumanda edebimek için sisteme seri bağlı anahtar kullanılmıştır. Eğerki evde bebeğiniz uyuyor ve zilin çalmasını istemiyorsanız bu seri bağlı anahtar yardımıyla zili tamamen devre dışıda bırakabiliyorsunuz.

 sahibine acilan kapi, yapım kuşağı

Her gelen zili çalsın projesini icat eden mucidimiz

Teknoloji tasarım yapım kuşağı


 

 

ÇOK AMAÇLI BANK

     Proje Amacı:  İnsanlar banklarda otururken yağmur yağarsa veya hava çok sıcak olursa bankta oturamıyorlar. Çok amaçlı bank ile bu sorun ortadan kaldırılmıştır. Diğer taraftan hava serinse ve güneş ışığının üzerimize gelmesini isteyebiliriz. O zamanda bankın üst çatısı el ile manuel olarak açılabilmekte ve güneş ışığının bizi ısıtmasını sağlayabiliyoruz. Çok amaçlı bank icat eden öğrencimiz üst çatısının bir düğme yardımı ile otomatik olarak açılıp kapatılabileceğini, fakat bu bankların parklara konulacağından çocukların bununla oyuncak gibi oynayarak bankın çatısını bozabilirler düşüncesi ile manuel olarak yapmayı uygun görmüştür.

 otobüs duragi icat, yapım kuşağı

Çok amaçlı bank'ın mucidi

teknoloji tasarım yapım kuşağı projeleri

  

ÇİFT TARAFLI CAM SİLECEĞİ

Projenin Amacı: Özellikle yüksek katlı evlerde oturan kişiler binaların yüksek katlarındaki camları silerken aşağı sarkmakta ve hayatlarını tehlike atmaktadırlar. Çift taraflı cam sileceği ile evimizin içinden camı sildiğimizde dış taraftanda cam silinmektedir. Projede camların iki yüzeyine yerleştirilmiş süngerler ve süngerlerin içine yerleştirilmiştir mıknatıslar ile bu işin çok rahat halledilebileceği ispatlanmıştır. İcadımız biraz emek harcayarak geliştirilirse her evin vazgeçilmezleri arasına gireceğinden şüphe yoktur.


 cift tarafli cam silecek, yapım kuşağı

Çift taraflı cam sileceği icadını tasarlayan öğrencimiz

teknoloji ve tasarım dersi

 İÇERİYİ GÖSTERMEYEN CAM KAPI

Projenin Amacı: Özellikle binaların giriş katında oturan evler, müstakil evler ve giriş katta bulunan iş yerleri için tasarlanmıştır. Projede kullanılan camın özelliği polis merkezlerinde sorguya alınan kişilerin bulunduğu odanın camı ile aynı olmasıdır. Cam içeriden dışarıyı gösteriyor fakat dışardan bakıldığında iç kısmı göstermiyor.

  cam kapi, yapım kuşağı

İçeriyi göstermeyen cam kapı tasarlayan mucidimiz

teknoloji ve tasarım dersi

 


 

SOĞUKTA ELLERİN ÜŞÜMESİN

Projenin Amacı: Yağmurlu ve soğuk havalarda şemsiye tuttuğumuz elimiz üşümektedir. Soğukta ellerimizin üşümemesi için tasarlanmıştır.

  yagmurda ellerin üsümesin, teknoloji tasarım yapım kuşağı

Ellerin üşümesin projesini tasarlayan öğrencimiz

teknoloji ve tasarım yapım kuşağı icatları

 


 

AHŞAP IŞIKLI SAAT PROJESİ

Proje Amacı: Evlerde kullanılan saatlerin çok klasik ve sıradan olduğunu vurgulayan öğrencimiz bu sorunu çözmek için kendi ahşap saatini tasarlamıştır. Saatin ilgi çekiciliği ön plana çıkaran 2 adet lamba eklemiştir. Bu lambalar sayesinde hem karalıkta saati görmekteyiz hemde bu lambaları gece lambası yerine kullanabilmekteyiz.

Not: Projeyi yaparken kontra plak kalınlığı iyi seçilmelidir. Yoksa saatin iç kısmı monte edilirken akrep, yelkovan ve saniye takarken sorun yaşanabilmektedir.

isikli saat, yapım kuşağı

isikli saat, yapım kuşağı

Teknoloji ve tasarım icatlar

 


 

AKILLI KANEPE

Projenin Amacı:  Akıllı kanepenin icat edilmesinin amacı kanepenin altında bulunan eşyalarımızı çıkarmak için kanepeyi kaldırdığımızda kanepe üzerimize düşübilmekte başımızı, elimizi sıkıştırabilmektedir. Akıllı kanepe ile açılan kısmı arkadan iki lastik ile sabitleyerek bu sorunun ortadan kaldırmak amaçlanmıştır. Proje üzerinde biraz daha çalışılıp daha estetik hale getirilebilir.

kanepe, yapım kuşağı

kanepe icat, teknoloji tasarım yapım kuşağı

Teknoloji ve tasarım örnekleri 

 


 

ÜSTÜN GEÇİŞ YOLU

Projenin Amacı: Üstün geçiş yolu ile ambulans, itfaiye, polis gibi üstün geçiş hakları olan devlet birimlerinin olay yerine daha hızlı varmaları amaçlanmaktadır.

 özel yol, özel ambulans yolu, yapım kuşağı

teknoloji tasarım yapım kuşağı

 Teknoloji tasarım örnek projeler 8. sınıf  

ÇARPIŞMAYAN ARABA

Projenin Amacı: Trafik kazalarının çok olması sonucu ülkemizde de, dünya çapında da çok sayıda can kaybı yaşanmaktadır. Çarpışmayan araba projesi ile trafik kazalarında önemli ölçüde azalma olacağı düşünülmektedir. Proje mıknatısların zıt kutupları birbirini iter düşüncesi ile hayata geçirilmiştir. Günümüzde kullanılan otomobillerin tampon kısımlarının mıknatıs ile yapılması kazalarda yaşanan can kaybını azaltacağı düşünülmektedir.

 kaza yapmayan araba, yapım kuşağı

 kaza yapmayan araba, araba icat, yapım kuşağı

  Çarpışmayan araba teknoloji dersi


 

ÇÖP BİRİKMESİN PROJESİ

Projenin Amacı: Özellikle binaların yüksek katlarında oturan insanların yaşadığı çöp sorununa çözüm getirmek amacıyla icat edilmiştir. Evdeki çöpler direk olarak camdan çöp konteynırına giden çöp yoluna atılacak. Böylece çöp atma derdi ortadan kalkacaktır. Şekilde çöpün gitmiş olduğu kutunun içinde çöp kamyonunun kasası vardır. Çöp kamyonu çöpü almak için geldiğinde boş konteynırı bırakacak, dolu konteynırı alacak böylece zamandan da tasarruf edilmiş olacaktır.

 cöp birikmesin, cevre temiz olsun projesi, cöp arabasi

Çöp birikmesin proje icatı

 


 

DEPREM EVİ

Projenin Amacı: Depremde ev altındaki raylı tekerlek sayesinde ireli geri hareket ederek yıkılması önlemek amacıyla tasarlanmıştır. 1999 yılında canım Türkiyemi mahveden depremden sonra böyle bir projeye ne kadar çok ihtiyacımızın olduğu bariz ortadadır.

 depremde yıkılmayan ev, yapım kuşağı 

teknoloji tasarım örnekleri, yapım kuşağı örneklleri 

Depremde yıkılmayan ev

Teknoloji ve tasarım sizin siteniz, sizin sesiniz.

 


 

 

PİKNİK TÜPÜ ÖZEL BAŞLIĞI

 Projenin Amacı: Piniğe gittiğimizde bazen piknik tüpü düzgün bir zemine konulmaz üzerinde pişen çay veya yemeğimiz devrilip dökülüyor. Bunu önlemek amacıyla yapılmış bir projedir. Proje portatif olarak denenmiş ve uygun malzeme kullanıldığında çalışacağı kesindir. Geliştirilebilir bir projedir.

 piknikte cay dökulmesin, yapım kuşağı 

piknikte cay dökulmesin, yapım kuşağı

yapım kuşağı icatları


 

 

ENGELLİ ÇORAP GİYSİN 

Projenin Amacı: Engelli kardeşlerimizin kendi çoraplarını kendinin giyebilmesi için tasarlanmış projedir. Engelli olan kişi resimde görülen icadın üst taraftaki tutma yerinden tutarak çorabını ayağına geçirebilmektedir. Örneği az bulunan nadir projeledendir. Bu icat basit gibi görünsede denenmiş ve işe yaradığı gözlemlenmiştir.

engelli corap giyme projesi, engelli yeni icat, engelli, icat

Teknoloji tasarım yapım kuşağı

 


 

 

İKİZ EV PROJESİ 

Projenin Amacı:  Simetri bir ev yaparak ikiz kardeşlerin oturması amaçlanmıştır. Bazı insanlar bildiği gibi herşeyi ortak, aynısını kullanmayı severler. Özellikle bu proje ile aynı eşyayı kullanmaktan hoşlanan ikiz kardeşlere yardımcı olacağı düşünülmektedir.

  ikiz ev, yapım kuşağı

Teknoloji ve tasarım dersi yapım kuşağı

 


 

SIRAYA GİR PROJESİ

Projenin Amacı: Özellikle sıra olunması gereken yerlerde bazen sıra karışıklığı olmaktadır. Gişelerde, kantin sırasında v.s. insanların çok yoğun olduğu zamanlarda sıra sorunları ortaya çıkmakta ve sonucu bazen üzücü olabilmektedir. Buna çözüm olarak geliştirilmeye çalışılmıştır. Özellikle okullarda kantinlerin alışveriş kısmına uygulanabilir.

 sira sorununa çözüm, sıra projesi, sıra olmaya son

Teknoloji ve tasarım

 


 

HAVUZ TEMİZLEME APARATI

Projenin Amacı: Havuzlu ev veya otellerde havuz temizlemek için ayrı bir bütçeye hemde zamana ihtiyaç duyulmaktadır. Havuz temizleme aparatını havuzun taban kısmına kullanmadan önce seriyoruz ve havuzu kullandıkatan sonra çıkartık temizleyip yerine koyuyoruz. Hepsi bu kadar. Pratik olan bu yöntemle havuz kullanılmadığında da içine biriken pisliklerin anında temzilenmesi hedeflenmiştir. 

 cevre kirliligine son projesi, cevre kirliligi icat, cevre,icat

 cevre kirliligine son projesi, cevre kirliligi icat, cevre,icat

teknoloji ve tasarım yapım kuşağı projeleri

 


 

 

ARKA SIRADAN GÖRÜYORUM

 Projenin Amacı: Bazen sınıflarda öğrencilerin kısa boylu olanları arka sırada oturmaktan ve tahtayı göremekten yakınmaktadır ve boyu uzun olanlarda boyunun arkada oturmasına sebeb olduğundan dolayı üzülmektedir. Artık isteyen istediği sırada oturabilir çünkü tahtayı herkes görür.

 tahtayi goremiyorum, icat tahta, tahta nasıl

 


 

 

SÜPER AKILLI POSTA KUTUSU

Projenin Amacı: Akıllı posta kusunun amacı postamız geldiğinde anında haberimizin olması ve başka birinin bize ait olan postaları kurcalaması için tasarlanmıştır. Akıllı posta kutusunda bulunan zil posta kutusunun içine ve lambası ise eve konmaktadır. Herhangi birisi posta kutumuza müdahale ederse lambası evde yanarak bizi uyarmaktadır. Aynı düşünce ile posta kutumuza postacı mektup bıraktığında evdeki ışık yanmakta postanın geldiğini haber vermektedir. 

Not: Posta kutusu açılmadığı müddetçe alarmı çalmamaktadır. Bu postacı posta attığında alarm çalmaması için bir önlemdir. Proje çok güzel çalışmaktadır.

 posta kutusu, ilginç posta kutusu, akıllı posta kutusu, alarmlı posta kutusu 

 posta kutusu, ilginç posta kutusu, akıllı posta kutusu, alarmlı posta kutusu

teknolojinin icatları harikalar 

 IŞIKLI TERLİK

Projenin Amacı: Akşam karanlıkta uyandığımızda mutfağa su içmak için gidersek ışığı yakıp evdeki diğer kişilere rahatsızlık vermemek için tasarlanmıştır. Terlikler giyildiğinde ışıklar yanmaktadır. Pillerinin uzun ömürlü olması için projeye LDR li sistem konulmuş bu sayede ışıklar terlik giyilsede gündüz ışıkları yanmamaktadır.

 ışıklı terlik ışıklı ayakkabı, yapım kuşağı örnekleri

 KARADA, HAVADA VE DENİZDE GİDEBİLEN VASITA PROJESİ

Projenin Amacı: Her trlü ortamda hareket kabiliyeti olan bir araç geliştirmektir. Artık engel kalmıyor heryerde giden vasıta tasarladık.

 karada, havada, denizde, icat ilginç, proje, yapım kuşağı 

 


 

KARANLIKTA BAKILDIĞINDA OTOMATİK IŞIK VEREN SAAT yapım kuşağı örnek

Karanlıkta saate bakıldığında saat üzerinde bulunan sensör insanın hareketini algılamakta ve otomatik olarak lambası yanmaktadır. Bu proje ile kimseyi rahatsız etmeden saati öğrenmek veya üzerimizi giymek mümkündür.

 ışıklı saat

  ışıklı saat

 


 

TAM KULAKLIK yapım kuşağı sınıf 7

Özellikle cep telefonu, volkman, mp3 çalar gibi kulaklık kullanarak dinlediğimiz araçların kulaklıkları karışıp bizleri rahatsız etmemesi için tasarlanmış bir projedir.

 fermuar kulaklık

 fermuar kulaklık projesi, ilginç icatlar

 


 

GÜVENLİ PRİZ yapım kuşağı sınıf 6

Çocuklar prizlere dokunmakta veya deliklerine iletken çivi v.s. sokmakta ve sonuçları insanlar için acı olabilmektedir. Bunun önüne geçmek için tasarlanmıştır. Ayrıca bu proje prizlerin üzerine monte edilip üzerine çiçek v.s. konularak evde estetik bir görüntüde sağlamak amaçlanmıştır.

 elektrik çarpmayan priz, prizden korunma, ilginç prizler

 GÜVENLİ PRİZ DIŞ GÖRÜNÜM elektrik çarpmayan priz, prizden korunma, ilginç prizler

 elektrik çarpmayan priz, prizden korunma, ilginç prizler

 


 

KIRMIZIDA MECBURİ DURACAK ARAÇLAR yapım kuşağı sınıf 678

Kırmızı ışıkta araçların mecburi olarak durması için yapılmış bir projedir. Projede kırmızı ışık yandığında panel otomatik aşağı inecek ve araçlar mecburi duracaklar, yeşil ışık yandığında panel otomatik kalkacak ve araçlar geçecektir.

 kırmızıda mecburi duruş

 kırmızıda mecburi duruş

 


 

MANUEL TAKVİM PROJESİ yapım kuşağı 7. sınıf

Her ay yapılacak notları, özellikle doğum günlerini o aya ait kutunun içerisine koymak suretiyle zamanı gelince açıp bakacağımız projedir.

 takvim icat, takvim projesi, yapım kuşağı projeleri

 


 

TÜRKİYEM CANIM BENİM

Her öğrencinin masasına Türkiye haritası çizilmesini anlatan projedir. Böylelikle kolaylıkla her ilin yerini öğrenciler daha küçük yaşta öğrenebileceklerdir.

 öğrenci masası projesi, öğrenci icat, teknolojik icatlar

 


 

MEYVE DOLABI yapım kuşağı 6

Meyvelerin saklanması için yapılmış bir projedir.

 öğrenci masası projesi, öğrenci icat, teknolojik icatlar

 


 

MIKNATIS PANO

Panoya iğne ile tutturulan ilanların zamanla iğnelerinin düşmesi veya ihtiyacı olanlar tarafından alınması sonucunda pano kötü görünmektedir. Bunun önüne geçmek için tasarlanmıştır.

 mıknatıs pano, panolar, pano icat, panoyu kim icat etti

 mıknatıs pano, panolar, pano icat, panoyu kim icat etti

 


 

NEMLENMEYEN TUZLUK PROJESİ

Tuzluğun altına yerleştirilmiş ışık sayesinde hem estetik bir görüntü ortaya çıkmakta hemde tuzluk içerisindeki tuzun nemlenmesinin önüne geçilmektedir.

 nem tutmayan tuzluk, tuzluk ilginç, tuzluk projesi

 mıknatıs pano, panolar, pano icat, panoyu kim icat etti

 


 

OTOMATİK BAHÇE SULAMA SİSTEMİ

Bahçeyi hergün ayarladığınız saate istediğiniz saat dilimlerinde sulayan devredir.

Fiş kompresöre bağlıdır ve su basma işini görmektedir.

 balık yemleme makinası

 


OTOMATİK TAHTA SİLME MEKANİZMASI

 tahata silici, ilginç tahta projesi,icat 

 


 

 

YAZLIK EV PROJESİ

Amaç: Yazın güneşten korunmaya yarıyor ve evin içerisine sinek vs. canlılar giremiyor. Fakat gözenekli tül perdeden rüzgar girmesiyle doğal serinlemede yapılıyor. Özellikler parklara kamelya şeklinde yapmakta büyük fayda vardır.

 yazlık ev icatı, yazın sıcak havalarda serinleten ev

PROJEYİ  GERÇEKLEŞTİREN ÖĞRENCİLERİMİZ

yapım kuşağı, yapım kuşağı örnekleri, teknoloji tasarım yapım kuşağı

TASARIM GÜNLÜĞÜ NEDİR?

Etiket: yapım, yapım kuşağı, yapım kuşağı çalışmaları, 2012 projeler, ilginç çalışmalar, ilginç resimler, teknoloji ve tasarım, teknoloji ve tasarım 8. sınıf, yapım kuşağı etkinlikleri, etkinlik örnek çalışmaları

 YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 626 yorum mevcut

  • seda sayan 8 ay önce yorumlandı

   Çok güzel olmus harika yani müthiş yapanlar konuşsun yapamayanlar konuşmasin

  • dj 9 ay önce yorumlandı

   Çok işime yaradı

  • İSİMSİZ 12 ay önce yorumlandı

   hi̇ç yardimci olmadi

  • Yudum 12 ay önce yorumlandı

   malzemesi ve nasıl yapıldığı olsaydı iyiydi.

  • Merve aydın 12 ay önce yorumlandı

   Hiç yardımcı olmadı

  TÜM YORUMLAR
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV