26 Nisan 2017 Çarşamba

BİLSEM (1.SINIF,2.SINIF VE 3.SINIF) GRUP TARAMA UYGULAMASI SONUÇLARI

Eğitimsen'den Şube Müdürlüğü Sınavına İtiraz

MEB Taşra Teşkilatı Şube Müdürlüğü Sözlü Sınav Sonuçları ile İlgili Açıklama

11 Mart 2014 Salı 00:59
Eğitimsen'den Şube Müdürlüğü Sınavına İtiraz
 Bilindiği gibi, Milli  Eğitim  Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelik 12 Ekim 2013 gün ve 28793 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Şube müdürlüğü  için  girdiği yazılı sınavda başarılı olan adaylar sözlü sınava çağrılmıştı.

Şube müdürlüğü sözlü sınav sonuçları 07.03.2014 günü Bakanlığın resmi internet sitesinden  açıklanmış, adayların sonuçlara MEBBİS Kişisel Bilgiler Modülü üzerinden ulaşabilecekleri duyurulmuştur.

Duyuruda, Yönetmelik gereği sözlü sınav sonuçlarına itiraz süresinin 5 (beş) iş günü olduğu, bu sürenin 10.03.2014 günü başlayıp 14.03.2014 günü biteceği, yapılan itirazların 10 (on) iş günü  içinde karara bağlanarak 28.03.2014 tarihinde  açıklanacağı, adayların, tercih başvurularını 04-10 Nisan 2014 tarihlerinde yapacakları, 16 Nisan 2014 tarihinde de atama sonuçlarının  açıklanacağı bilgisi yer almaktadır.

Sendikamıza ulaşan bilgiler, sözlü sınav sonuçlarının  açıklanmasıyla  birlikte , yazılı sınavda oldukça yüksek puan  alan çok sayıda adayın sözlü sınavda başarısız sayılarak elendiği yönündedir. Bu  durum  baştan beri sözlü sınavlara ilişkin değerlendirmemizin ne derece haklı olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Anımsanacağı gibi sendikamız tarafından, Yönetmeliğin sözlü sınava ilişkin hükümleri ile Yönetmeliğin ekinde yer  alan "EK-1 GÖREVDE YÜKSELME SÖZLÜ SINAVI DEĞERLENDİRME FORMU" başta olmak üzere çok sayıda hükmünün öncelikle yürütmesinin durdurulması daha sonra iptaline karar verilmesi istemiyle dava açılmıştı. Açtığımız dava  devam etmektedir, henüz bir karar verilmemiştir.

Yazılı sınavda başarılı olup sözlü sınavda başarısız sayılan adaylar, Yönetmeliğin 18 inci maddesi uyarınca 10 – 14 Mart 2014 tarihleri arasında sözlü sınav sonuçlarına itiraz edebilirler. Yönetmeliğin, ‘Sınav sonuçlarına itiraz` başlıklı 18 inci maddesinin 1 inci fıkrasında yer  alan; "Sınav sonuçlarına, sınav sonuçlarının  açıklandığı  tarihten itibaren en geç beş iş günü  içinde  itiraz edilebilir. Bu itirazlar en geç on iş günü  içinde incelenerek karara bağlanır. İtiraz sonuçları, İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından itiraz sahiplerine  tebliğ  edilir." hükmü uyarınca itirazlar MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü`ne yapılacaktır. İtirazlar doğrudan İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü`ne yapılabileceği gibi, Bakanlığın internet sitesinde başkaca bir başvuru ekranı açılmadığından, milli  eğitim müdürlükleri aracılığıyla da yapılabilecektir. İadeli taahhütlü veya kargo ile yapılacak itirazların süresi  içerisinde MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü`ne ulaşamayabileceği göz önünde bulundurularak, bizzat Bakanlığa yapılanlar dışındaki itirazların milli  eğitim müdürlükleri aracılığıyla yapılması yerinde olacaktır.

İtiraz edecek adaylar, (genel olarak sözlü sınavların hukuka aykırı olması dışında) sözlü sınav esnasında gördükleri hukuka aykırılıkları da mutlaka dile getirmelidir. Örneğin;

- Bazı adaylar birkaç dakikada sözlü sınavdan çıkmışken, kendisinin veya bazı adayların çok daha uzun sürede sözlü sınavdan çıkması,

- Verdiği yanıtların tamamı doğru olduğu halde düşük puan verilmesi,

- Sözlü sınavın kayıt altına alınmaması,

- Özel yaşamı, inançları, etnik kökeni, siyasal düşüncesi gibi konularda soru sorulması,

- Sınavla ilgili olmayan konularda soru sorulması gibi.

Sözlü sınava yapılan itirazlar reddedildiği takdirde, itiraz eden adaylar da ayrıca sözlü sınavın iptali  için dava açabilirler.

Bu konuda üyelerimize gerekli hukuk yardımı yapılacaktır.

 

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK OKUNANLAR
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  e-gazete
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
  KARİKATÜR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV